Ameco Blog

Ameco Blog

Wszystko, co chciałeś wiedzieć o ergonomii

Wszystko, co chciałeś wiedzieć o ergonomii

Ergonomia to nauka o tworzeniu najbardziej efektywnych i prozdrowotnych warunków do pracy – dotyczy to zarówno środowiska, w którym się pracuje, jak i narzędzi, których używa się do pracy. Nieprawidłowa ergonomia może prowadzić do niepotrzebnego bólu mięśni, który z kolei może spowodować poważniejsze problemy zdrowotne. Przy nieprawidłowej ergonomii zagrożone jest nie tylko zdrowie, ale także produktywność – nieodpowiednie warunki wpływają na brak skupienia, a tym samym na mniejszą efektywność.
Amerykański Departament Pracy szacuje, że 70% Amerykanów pracuje przy biurku, siedząc przed komputerem. Choć w Polsce te statystyki mogą się różnić, także i w naszym kraju nie brakuje osób pracujących w podobny sposób. Oczywiście nie jest to dobre dla naszego zdrowia. Można wymienić co najmniej kilka negatywnych skutków związanych z niezastosowaniem zasad ergonomii:
- bolesne urazy oraz ból mięśni, który utrudnia nie tylko pracę, ale także codzienne funkcjonowanie,
- bóle mięśniowo-szkieletowe są przyczyną wielu wypadków przy pracy,
- wypadki związane z bólami mięśniowo-szkieletowymi słono kosztują: do spadku produktywności trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z leczeniem czy koszty związane z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.
Na szczęście świadomość o dobroczynnych skutkach ergonomii systematycznie rośnie, także wśród pracodawców. Stosowanie się do zasad ergonomii to same plusy:
- pracownicy są bardziej wydajni,
- zasady ergonomii, które redukują lub całkowicie eliminują frustrację związaną z niewygodnym miejscem, podnoszą jakość pracy,
- firma, która stosuje się do zasad ergonomii, pokazuje, że zależy jej na zdrowiu pracowników i na ich dobrym samopoczuciu. W rezultacie pracownicy są bardziej zaangażowani i bardziej lojalni w stosunku do pracodawcy.
Wprowadzenie zasad ergonomii do firmy pomaga zredukować koszty związane z wypadkami przy pracy, poprawia produktywność oraz jakość pracy, a także wpływa na zaangażowanie i lojalność pracowników. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na to, by zamienić miejsce pracy w bardziej ergonomiczne.
Jak utworzyć ergonomiczne miejsce do pracy
Ergonomia zaczyna się już na biurku pracownika. Nieodpowiednio ustawione klawiatura i mysz od komputera mogą powodować ból ścięgna. Krzesła, które nie oferują dobrego wsparcia pleców i nie kształtują odpowiedniej postury, mogą prowadzić do przewlekłego bólu kręgosłupa. Monitory komputerów, które nie są ustawione na odpowiedniej wysokości i w odpowiedniej odległości, powodują bóle kręgów szyjnych oraz problemy z oczami. Jak temu wszystkiemu zapobiec? Oto kilka wskazówek:
1. Monitor komputera powinien znajdować się na długość ramienia pracownika, tak, aby wzrok padał na górną część monitora.
2. W pozycji siedzącej, nogi powinny znajdować się równoległe do podłogi, a stopy powinny spoczywać płasko na podłodze.
3. Klawiatura powinna się znajdować na linii łokci, z ramionami oraz łokciami zrelaksowanymi. Zarówno klawiatura, jak i mysz powinny się znaleźć w przestrzeni pomiędzy ramionami.
4. Jeśli to możliwe, korzystaj z regulacji wysokości biurka oraz krzesła. Za każdym razem, gdy zmieniasz pozycję, monitor, klawiatura oraz mysz powinny być ustawione według powyższych wskazówek.
Rusz się!
Siedzący tryb życia nie jest dobry dla zdrowia. Według raportu CNN, taki tryb życia zwiększa o 90% ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego oraz może prowadzić do zawałów serca, a także może powodować raka. Aby przeciwdziałać tym negatywnym skutkom, stwórz takie miejsce pracy, które zachęci pracowników do wstania z krzesła i poruszania się po biurze. Warto zaprojektować taką przestrzeń, która pozwoli pracownikom na odejście od swoich biurek. Jak jeszcze zadbać o siebie oraz o pracowników?
- zacznij codziennie ćwiczyć lub spacerować przez 2 godziny, po pewnym czasie zwiększ swój,ą aktywność do 4 godzin dziennie,
- zaopatrz biuro nie tylko w miejsca siedzące, ale także w małe stoliki, przy którym pracownicy mogą rozmawiać na stojąco,
- przypomnij pracownikom, że zarówno długie siedzenie, jak i długie pozostawanie w pozycji stojącej nie są dobre dla zdrowia,
- promuj wśród pracowników ideę zbalansowanego dnia pracy: trochę siedzenia i trochę ruchu.
Dlaczego warto zwracać uwagę na materiały
Ergonomia zwraca również uwagę na to, jakich materiałów używa się w biurze, np. z czego jest wykonane biurko. Jeśli zależy Ci na najlepszych materiałach, wykorzystaj drewno. Jak pokazał raport organizacji Solutions for Wood, powierzchnie wykonane z drewna… zmniejszają ryzyko stresu!
Kilka prostych zmian, które mogą poprowadzić ergonomię w Twoim biurze
Jakość powietrza, temperatura oraz oświetlenie – o tych czynnikach często się zapomina w biurze, a tymczasem mają one ogromny wpływ na jakość pracy. Po pierwsze, lepsza jakość powietrza wpływa na większą produktywność; to samo dotyczy regulacji temperatury. Nie bez znaczenia jest także odległość biurka od okna – im bliżej, tym lepsza jakość pracy. Mając to wszystko na uwadze, warto wprowadzić kilka zmian, które poprawią ergonomię biura:
- zainstaluj nowy system wentylacyjny lub popraw dotychczasowy, tak aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w powietrzu,
- pamiętaj o klimatyzacji oraz o ustawieniu optymalnej temperatury,
- jeśli to możliwe, dostosuj światło do pory dnia.
Wybór biurka jest równie ważny jak wybór krzesła
Kiedy myślimy o tym, jak poprowadzić miejsce pracy, by było wygodniejsze, pierwsze co przychodzi do głowy to krzesło. Zgadza się, bez odpowiednio dobranego krzesła nie da się spędzić prawie całego dnia w pozycji siedzącej. Równie ważne, jak krzesło jest… biurko. Z punktu widzenia ergonomii najlepsze są takie biurka, których wysokość można dowolnie modyfikować, tak aby można było przy nich zarówno wygodnie siedzieć, jak i stać. Jeśli jednak w budżecie nie ma miejsca na tego typu biurko, upewnij się chociaż, że wybrany mebel będzie pozwoli na odpowiednie ustawienie monitora, klawiatury i myszki – według zasad, które przytoczyliśmy wcześniej.
Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków przy urządzaniu biura, najlepiej od razu wybrać meble, które są ergonomiczne. Dzięki temu:
- obniżysz stres,
- poprawisz produkcyjność,
- bardziej zaangażujesz pracowników,
– a Twoje biuro będzie nie tylko wygodne i ergonomiczne, ale także… stylowe.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Najnowsze tweety

  • Loading tweets...

Flickr

lada-valdeType & LightUplada_trito_03lada_trito_02lada_trito_01lada_nikonlada_nikon_2gabinet_jera_fameg_03gabinet_jera_fameg_02gabinet_jera_fameg_04sorriso_filharmonia_01meble-gabinetowe-jeralada_wave_legionowo_02lada_wave_legionowo_01lada_wave_legionowo_03lady-recepcyjne-zen-03lada_m-boxgabinet_jeralockersyameco_meble_gabinetowe_jera_01

Ta strona używa cookies. Korzystając dalej z tej strony zgadzasz się na zapisywanie plików cookies na Twoim komputerze.

Zamknij